Z chemického hlediska je Zeolit vodný roztok hlinitokřemičitanu vápníku, případně draslíku. Jde o velmi zajímavou strukturu nerostu, jejíž prostorové uspořádání jednotlivých atomů tvoří systém dutinek a kanálků. Tato síť malých, ale co do plochy rozsáhlých otvůrků, dokáže absorbovat pevné, kapalné, i tuhé látky.
Objev tohoto přírodního zázraku tedy znamenal převratný průlom ve filtračních technologiích. Někdy se mu také říká „zázračný lék třetího tisíciletí“, neboť jeho vysoká absorpční schopnost, výměna iontů, zpětná hydratace a odolnost vůči agresivním chemikáliím z něj vytvořila unikátní čisticí prvek v systémech vodovodního řadu. Ostatně, již staří Římané jej k těmto účelům využívali, a v Tradiční čínské medicíně byl znám již před osmi sty lety.
Využití zázračného nerostu
V domácnosti – tam jde především o čistící materiál pro filtraci do akvárií, anebo podestýlku pro domácí mazlíčky (kočky, fretky, křečky, morčata atd.) Výborně pohlcuje pachy z mrazicích boxů a chladniček, filtruje zápach z uzavřených prostor, např. z restaurací a pivnic. V posledních letech je Zeolit doslova hitem ve filtraci venkovních a vnitřních bazénů. V bazénech navíc působí jako změkčovač vody, neutralizátor pH a pohlcovač amoniaku, dusičnanů a dusitanů. Ve své podstatě je to nejlevnější vodní přírodní filtrace.
Stavební průmysl – využití nachází v těsnících směsích u ekologických staveb, u cementových suspenzí jako antikorozní přípravek, a také bývá součástí izolačních hmot.
Ekologie – naprosto ideální prostředek pro filtraci pitné vody, pro úpravu užitkových vod a odpadních vod. Jeho vlastností se využívá u absorpce těžkých kovů, radioaktivních prvků, formaldehydu, a také bakteriálního zápachu. Bude to sice znít tak trochu nevhodně, ovšem lidé by také měli vědět, že nás tento materiál provází i na poslední cestě. Přidává se totiž nebožtíkům do rakví kvůli pohlcování zápachu rozkládajícího se lidského těla.