Koupací část jezírka tvoří většinu plochy a objemu vody, čím větší bude, tím lepší. Jednak získáte větší prostor pro koupání a bude se lépe udržovat čistota vody. Dno jezírka by se mělo mírně svažovat ke středu. Koupací část se musí rozdělit do několika hloubkových úrovní, od spíše malého brouzdaliště, přes část pro plavání dětí až po plaveckou část pro dospělé, ty by měla být hluboká od metru a půl až po dva metry. Další část (čistící) jezírka by měla být hluboká jen půl metru, dno vyplníme filtračním materiálem, na něj položíme substrát a do něj zasadíme rostliny, které budou biologicky vodu čistit.
Čištění jezírka nám zajistí rostliny, založené na čištění živými organismy, vhodné jsou bahenní a vodní rostliny nebo substráty (nejčastěji se používá jemný štěrk). Jak jsme zmínili, že vodu v jezírku čistí vodu rostliny, které z ní odčerpávají nadbytečné živiny a škodliviny, omezují tak rozvoj řas nebo sinic, vodu také okysličují. Většinu rostlin sázíme do propustného minerálního, filtračního substrátu.
Čím osadit jednotlivé části jezírka
Hlubší část ( 30 cm a hlouběji) osadíme – puškvorcem obecným, sítinou, kalatkou, stulíkem, rákosem nebo vodoklasem.
Na mělké části a břehy nasadíme kosatec, blatouch, přeslička, šípatka nebo puškvorec. Kořeny jsou ponořené, listy a květy jsou maximálně patnáct centimetrů nad hladinou.
Ponořené rostliny pod hladinou přijímají minerály a oxid uhličitý, tyto látky pak chybí vodním řasám, které jezírko znečišťují. Mezi tyto rostliny patří: stolístek, parožnatka, hvězdoš.
Volně plovoucí rostliny se nesázejí, jen se vloží do vody (duben až září), ty méně odolné pak musíme zimovat a odolnější klesnou ke dnu, kde jejich semena přezimují
V jezírkách jsou velmi oblíbené lekníny, které se dávají na hladinu koupací části. Velkou výhodou jezírek o proti bazénům je, že jsou půvabné a hlavně přírodní.