Prořezávání zoubků je mnohé rodiče nelehkou kapitolou života jejich miminka. Některé děti pouze více sliní, ovšem jiné mají při prořezávání zoubků i doprovodné potíže. Mezi ně patří začervenalé tváře, bolestivost dásní, zvýšená teplota nebo průjem. Vhodná jsou kousátka, která lze nachladit v lednici, různé gely na mazání dásní a v nejtěžších chvílích můžou pomoci šetrné sirupy pro děti, jako je například Panadol.
Když už konečně zoubky vyrostou, je vhodné o ně dobře pečovat, hygiena dětských zubů je vizitkou rodičů. Začít čistit zoubky je vhodné již od prvního mléčného zubu. K takovému čištění je vhodné zakoupit gumový kartáček, který se nasazuje na prst rodiče. S tímto kartáčkem opatrně čistíme první zoubky dvakrát denně bez použití pasty. Miminka mají v ústech svou vlastní obrannou mikroflóru, není tedy vhodné dávat do svých úst jejich dudlíky nebo láhve, zamezíte tak tomu, že do úst dítěte vniknou vaše bakterie, které ochrannou mikroflóru značně naruší a nevratně poškodí,
Pokud má dítě již více zoubků a je starší, začínáme nákupem vhodného dětského kartáčku a pasty. Je vhodné zakoupit kvalitní výrobky. Při čištění zoubků můžeme dítě různě zabavit, například vyprávěním nějaké říkanky, pojmenováním zoubků, pomocí písničky a podobně dle vaší fantazie.
U větších dětí, které jsou schopny si zuby alespoň částečně vyčistit sami, je velmi motivujeme, chválíme a jejich zoubky pouze dočistíme. Je nutné naučit děti, aby si čistily zoubky minimálně dvakrát denně.
U větších dětí, které si již zuby čistí zcela sami, je i přesto nutné provádět po každém čistění kontrolu. Pokud máte pocit, že vaše vizuální kontrola není dostačující, můžete si zakoupit různé tabletky nebo pasty, které zbarví špatně vyčištěný plak na zubech dítěte modrou barvou.
Nezapomínejte ani na pravidelnou návštěvu zubního lékaře již od jednoho roku života dítěte. Zubní lékař nebo hygienista vám také poradí nejlepší techniku čistění zubů a také nejvhodnější typ kartáčku na zuby.