Koberce jsou velmi oblíbenou podlahovou krytinou a jejich obliba neklesá, ale naopak stoupá. Pamětníci mohou potvrdit, že již krátce po sametové revoluci se u nás začaly objevovat první specializované prodejny na dovozové tkaniny a postupně se v nich rozšiřoval sortiment i na zátěžové materiály. Do pozadí ustoupil jekor a kovral a byly doplněny materiály s jinými technologickými postupy výroby.
Všechny koberce mají však jeden společný znak a tím je textilní (umělé či přírodní) vlákno. Máme na podlaze v podstatě textil, s trochou nadsázky řečeno je to podobné, jako bychom našlapovali po svetrech a riflích. Tohoto jevu se okamžitě „chytli“ výrobci různých vysavačů a tím začal obrovský byznys a hon na zákazníky, mnohdy i s nekalými úmysly a předraženými výrobky, však to možná i vy dobře znáte.
Čeho nás zbaví strojní čištění
Prach a mastnota – prachové částice jsou v ovzduší neustále přítomny, a to dokonce i na horách, daleko od průmyslových oblastí. Jsou to tak drobné útvary, že je pouhým okem nespatříme, při troše štěstí jsou větší chuchvalce prachu vidět v místnosti, kam proniká slunce a je zároveň prostor zastíněný. Prach, to ale není jen suché smítko, ale drobné kousky tuku, ten se také na podlaze usazuje z odpadávajících kožních šupinek a našeho potu. Tučný prach je pak dokonalou mazlavou hmotou, která zalepí vlákna, zašpiní je (zašednou) a vysavač jich pokaždé odsaje jen část. Ta, která na podlaze zůstane, se zašlape do hlubších vrstev tkaniny a to je vhodná chvíle přikročit ke strojnímu čištění koberců Praha 6.
Zápach – nechat vyčistit strojem koberec, např. patentovanou technologií Rotovac, má význam i u zápachu, který bývá nejčastěji tam, kde se chodí naboso. Koberec pak plní funkci ponožek, které po určité době skončí v pračce, ovšem koberec zůstává na svém místě. Bakterie na chodidlech se využívají u mladých a zdravých dívek pro šlapání a přípravu kysaného zelí, ale na podlahové krytině nám takový užitek nepřinesou.