O drobná poranění, odřeniny, poštípaní hmyzem nebo popálenin od slunce není při pobytu v přírodě nouze. Pokud nejsme vybaveni příruční lékárničkou, kterou nejspíš s sebou nenosíme nebo nemáme ani doma, můžeme využít léčivou sílu divoce rostoucích bylinek. Téměř na všech loukách narazíte na jitrocel kopinatý. Jitrocel poslouží nejen v zimním období jako prostředek proti kašli, ale pomůže zastavit i drobná poranění. Využít ho proto můžete u drobných řezných ran. Nejúčinnější je šťáva z rostliny, ale stejně dobře poslouží podrcené listy, které přiložíte na ránu. Listy často měňte. Obklad působí desinfekčním a hojivým účinkem.
Na vlhkých loukách narazíte na přesličku rolní. Použijte ji při výronech a podlitinách. Nejúčinnější je přesličkový odvar, který se přikládá na postižené místo. Poraněnou končetinu můžete ve vlažném odvaru také koupat. Přeslička obsahuje křemík, který je důležitý pro zdravé chrupavky a šlachy. Úlevu přinese i třezalková nebo kostivalová mast. Mast si můžete vyrobit sami, abyste byli připraveni na případná poranění. Do kosmetické vazelíny přidejte 12 g kostivalu a ve vodní lázni zahřívejte. Směs nechte několik dnů louhovat. Pak znovu zahřejte a přeceďte přes pláténko do tmavých skleniček.
Mezi nejčastější poranění při pobytu v přírodě patří bodnutí hmyzem. Místo vpichu může otéci, svědit a způsobit bolestivou reakci. Pokud postižená osoba nepatří mezi alergiky, kdy je nutné vyhledat lékaře nebo užít předepsané léky, můžete postižené místo ošetřit cibulí nebo jablečným octem. Aplikovaný prostředek bude příjemně chladit a místo vpichu zklidní. Po dlouhém chození se může utvořit kuří oko. Nepříjemný problém vám pomůže vyřešit netřesk. Listy netřesku mají podobnou dužinu jako aloe vera. List netřesku důkladně rozmačkejte přiložte na kuří oko a zavažte. Nechte působit nejlépe přes noc.