Vířivá vana je poměrně složitý mechanismus, kde se v jednom technologickém bloku potkávají dva zcela odlišné a protichůdné systémy – vodní masa a elektrická energie. Pomocí vodních čerpadel je vířivkám umožněno poskytovat nebývalou rozkoš v podobě masážních procedur, a právě proto se také vířivé vany vyšplhaly na žebříčku popularity tak vysoko, že mnohde převyšují zájem o zahradní bazény. Jinými slovy, někteří lidé dají raději přednost vířivce, než kompromisu pořídit si bazén, ale velmi malých rozměrů, který poslouží spíše dětem na hraní.
Zakoupení a instalace malé vířivky je také zdánlivě snazším krokem, co se týče údržby, ve srovnání s bazénem, ale to je opravdu jen zdání. S čím musíte počítat, když dáte přednost tomuto řešení?
Servisní práce – udržet vířivku ve správném chodu, abyste nezkracovali její životnost, není jen tak. V tomto směru vám pomohou odborníci, kteří se postarají o kontrolu jakosti vody, zejména hodnoty její tvrdosti (obsahu rozpuštěných minerálních iontů) a také o seřizování šesticestných ventilů pro pískové filtrace a dávkovačů chlorové chemie.
Čištění a zazimování – po ukončení koupací sezóny je nutné vířivku důkladně vyčistit. Týká se to všech komponentů a rozhodně vám na to nestačí voda se saponátem, hadr a kartáč. Provádí se důkladná očista potrubí a armatur, trysek, laminátové vany a filtračního okruhu. Tyto práce byste měli svěřit odborníkům.
Odborné zásahy při závadách elektroniky a čerpadla – možná si uvědomujete, že čím složitější zařízení, tím větší pravděpodobnost nějaké závady. Kupříkladu v koupelně se na vaší obyčejné laminátové či smaltované vaně nemá co pokazit, maximálně se ucpe odtokový ventil a odpadní potrubí, ale u vířivek vstupuje do hry elektronika a čerpadla. Dojde-li tu k nějaké závadě, opět byste měli volat na opravu vířivek odborníky a nikoho jiného, zejména ne amatérské domácí kutily.