Odvar a inhalace majoránky – je vhodný na ucpaný nos a kašel. Jedna lžička majoránky se zalije čtvrt litrem vody a přivede se do varu. Asi po deseti minutách louhování se přecedí do velkého hrnku. Dosladí se medem a citronem a po doušcích se užívá několikrát denně.
Zázvor– je první pomocí od bolestí svalů a kloubů, které často chřipkovou virózu doprovázejí. Oloupaný a nastrouhaný kořen zázvoru vložte do kousku gázy. Upevněte obinadlem na bolestivé místo a nechejte působit celou noc. Ze zbytku zázvoru si uvařte čaj. A dochucený citronem a medem během dne popíjejte. Usnadňuje dýchání a při kašli odstraňuje hleny.
Med s kurkumou a pepřem– je léčivá směs, vhodná při prvních příznacích virózy. Dvě polévkové lžíce kurkumy s troškou pepře se vmíchají do malé sklenice domácího medu. Přidat se může lžíce olivového oleje. Užívá se každou hodinu jedna lžička. Buď rozpuštěním v ústech. Nebo se zamíchá do teplého čaje.
Šípkový čaj– je pro svůj bohatý obsah vitamínu C dobrým pomocníkem při léčení nachlazení. Čaj se dá uvařit jak z čerstvých, tak sušených plodů. Největší účinnosti dosáhnete, pokud ho necháte přes noc louhovat a povaříte až druhý den. Dochutit ho můžete medem, nebo skořicí.
Cibulová šťáva– usnadňuje kašel a uvolňuje škrábání v krku. Cibule se nakrájí na kolečka a prosype se cukrem. Asi po půlhodině se začne uvolňovat šťáva. Ta se užívá po lžíci třikrát denně. Na bolest hlavy je léčivý sáček s nahřátou cibulí. Přiložení na zátylek přinese úlevu.
Tymiánový sirup– pomáhá od vlhkého kašle. Je potřebné svařit čtvrt kilogramu třtinového cukru ve čtvrt litru vody. Asi po patnácti minutách varu se do sirupu nasype velká lžíce sušeného tymiánu. A nechá se louhovat. Po půlhodině se přecedí do čisté sklenice. Během dne se užije pět čajových lžiček.
Tvarohové zábaly– se přikládají v případě horečky buď na čelo či chodidla. Asi po půlhodině by mělo dojít k jejímu snížení.